۱۳۹۳ جمعه ۱۰ مرداد
| طبق ماده 13 جرایم اینترنتی کپی برداری از مطالب سایت فارس آزمون بدون درج منبع جرم محسوب می شود| 
بهترین حالت نمایش در مروگرهای Firefox 4+ ,Internet explorer 7+ , Google Chrome می باشد 


از من بپرس   

مجموعه آزمایش های ششم ابتدایی

  آموزش کامپیوتر برای کوچولوها (اورجینال)


ارسال به دوستان  نسخه چاپی
خلاصه درس یازدهم تاریخ سال دوم راهنمایی:
 تاریخ اروپا در قرون وسطی (قرون وسطا)
قرون وسطا که بین قرن پنجم تا پانزدهم میلادی است، از اواخر دوره ساسانی و ورود اسلام به ایران شروع می شود و تا پایان دوره تیموریان در اروپا ادامه داشته است

قرون وسطا

قرون وسطا که بین قرن پنجم تا پانزدهم میلادی است، از اواخر دوره ساسانی و ورود اسلام به ایران شروع می شود و تا پایان دوره تیموریان در اروپا ادامه داشته است و علت این نامگذاری آن است که از نظر اروپاییان این دوره بین دو دوره از تاریخ آنها یعنی قرون قدیم یا باستان و قرون جدید قرار گرفته است.

از ویژگی های قرون جدید پیشرفت علوم و توسعه ی اختراعات در اروپا بود. در اواخر قرون جدید (قرن ۱۸٫م) اختراعات صنعتی رشد یافت و ماشین ها و ابزارهای جدید جای کارگاه ها و وسایل دستی را گرفت. میزان تولید کالاها چند برابر شد و درنتیجه تجارت گسترش یافت. این تحولات صنعتی نام گرفته است.

 با وقوع انقلاب صنعتی توجه کشورهای اروپایی به سوی مناطقی از جهان که دارای مواد اولیه ی صنعتی و یا بازار مصرف برای کالاهای تولید شده در اروپا بودند جلب شد و همین امر به تدریج زمینه ی استعمارگری اروپاییان را فراهم کرد. اسپانیا و پرتغال اولین کشورهای استعمارگر بودند.

تحولات اجتماعی و سیاسی:

در قرون جدید تغییراتی در زمینه ی نقش مردم در سرنوشت خودشان و رابطه ی آن ها با حکومت ها ایجاد شد. مثلاَ در قرن هفدهم حکومت انگلستان از سلطنت استبدادی که در آن پادشاه همه کاره ی کشور بود، به سلطنت مشروطه تبدیل شد و دارای مجلس نمایندگان گردید. هم چنین مردم فرانسه بر ضد حکومت لویی شانزدهم قیام کردند و موفق به برکنار کردن او شدند.

 این قیام که انقلاب کبیر فرانسه نام گرفت از وقایع مهم تاریخ اروپا و جهان است. همچنین دولت مسلمان عثمانی هم که تا قرن هجدهم قدرتی مهم در آسیا و اروپا منسوب می شد ضعیف شد. تا آنجا که برخی دولت های اروپایی توانستند قسمت هایی از خاک آن کشور را تصاحب کنند.

 

ويژگي هاي قرون وسطا

1- حاكميت كليسا و فئودال ها بر جوامع اروپايي .

2-كم توجهي به علم و دانش و زندگي مردم

كليسا و فئوداليسم، حاکمان قرون وسطا

قبل از اين كه به اين موضوع بپردازيم ، بهتر است كمي راجع به فئودال بدانيم : فئودال در لغت به معني ملاك بزرگ ، عمده مالك . كسي كه داراي ملك ها و رعيت هاي بسيار باشد و بر آن ها تسلط كافي داشته باشد. به عبارت ديگر فئودال به زمين داران بزرگ گفته مي شود كه عده اي كشاورز بر روي زمين هاي آن ها كار مي كردند.

سلسله مراتب جامعه‏ي فئودالي

هر فئودال معمولاً قلعه اي داشت كه در آن زندگي مي كرد.

آن ها به دليل داشتن زمين هاي وسيع ، ثروت و قدرت زيادي داشتند و با به كارگيري تعدادي كشاورز و سرباز و ساختن يك قلعه ، براي خود نوعي حكومت مستقل تشكيل مي دادند. نيروهاي نظامي آن ها، شواليه نام داشت كه بيش تر وقتشان را در جنگ ها مي گذراندند. فئودال ها به وضع مردم و پيش برد علم و دانش بسيار بي توجّه بودند.

با گسترش و توسعه ي دين مسيحيت در اروپا، كم كم كليساها در جوامع اروپايي جايگاه بخصوصي پيدا كردند. رهبران مسيحي بر جنبه هاي مختلف زندگي مردم ، تسلط يافتند.

از قرن پنجم ميلادي قدرت اين گروه مخصوصاً مقام «پاپ » كه از همه مهم تر بود، روز به روز افزون شد. به طوري كه پادشاهان نيز مطيع آن ها شدند. تا جايي كه به هنگام تاج گذاري ، تاج خود را از دست آن ها مي گرفتند. عقايد خرافي و اقدامات سخت گيرانه رواج يافت و همين موجب عقب ماندگي و ركود اجتماعي ، اقتصادي ، علمي و فرهنگي مردم اروپا شد.

سلسله مراتب کليسا

در اوايل قرن هشتم ميلادي مسلمانان از طريق شمال افريقا به نواحي جنوبي اروپا (كشورهاي اسپانيا و فرانسه ) وارد شدند و دولت هاي مسلماني را تشكيل دادند. همين امر موجب گشت كه اروپاييان با تمدن اسلامي آشنا شوند و بعد هم از آن ها استفاده نمايند.

وقوع جنگ های صلیبی

چون در جنگهای بین مسیحیان و مسلمانان، سپاهیان مسیحی یک صلیب را روی سینه های خود نقش می کردند به آنها صلیبیون گفته شد و این جنگها، جنگهای صلیبی نام گرفت و اما علت این جنگ ها این بود که پس از شکست خوردن امپراتور روم شرقی از آلب ارسلان، او از حکومتهای اروپایی درخواست کمک کرد و آنها نیز به بهانه ی کمک به روم شرقی به سرزمینهای مسلمین حمله کردند و مناطق آباد و ثروتمند مسلمانان را تصرف کردند. و پاپ فتوا داد که چون بیت المقدس محل زندگی حضرت عیسی (ع) بوده است باید از مسلمانان پس گرفته شود و بدین ترتیب جنگهای صلیبی آغاز شد ولی « صلاح الدین ایوبی » بیت المقدس را از آنها پس گرفت و نتیجه ی جنگ شکست اروپائیان از مسلمانان بود ولی این جنگها  نتایجی برای اروپائیان داشت

نتيجه ي جنگ هاي صليبي

شكست اروپاييان از مسلمانان (نكته ي بسيار مهم )

2- پي بردن اروپاييان به عقب ماندگي اجتماعي ، اقتصادي و... خود با آشنا شدن به تمدن عالي و فرهنگ پيشرفته ي مسلمانان

3- استفاده ي اروپاييان از دستاوردهاي علمي و فكري مسلمانان .

4- ترجمه ي بسياري از كتاب هاي مسلمانان به زبان هاي اروپايي .

5- تجارت كالاهايي چون دارو، وسايل ستاره شناسي و كاغذ كه مسلمانان اختراع كرده بودند.

6- از بين رفتن سلطه ي پاپ و فئودال ها.

7- آزادي اروپاييان و كسب ثروت و علم در بين آن ها.

 

پس از آشنايي اروپاييان با تمدن اسلامي ، تاريخ اروپاييان وارد مرحله ي جديدي شد كه اين دوره را اروپاييان دوره ي تولد مجدّد يا رنسانس1 ناميده اند.

تذکر: رنسانس به معني «احيا و تجديد» است . در پايان قرن 15 و نيمه ي اول قرن 16 ميلادي صنايع و ادبيات را رونق شگفت آوري پديد آمد. اين شكفتگي را كه در عالم هنر و ادب روي داده ، رنسانس مي خوانند و مراد از آن بازگشت عهد هنر و ادب است.

پس از آشنايي اروپاييان با تمدن اسلامي ، تاريخ اروپاييان وارد مرحله ي جديدي شد كه اين دوره را اروپاييان دوره ي تولد مجدّد يارنسانس1 ناميده اند.

تذکر: رنسانس به معني «احيا و تجديد» است . در پايان قرن 15 و نيمه ي اول قرن 16 ميلادي صنايع و ادبيات را رونق شگفت آوري پديد آمد. اين شكفتگي را كه در عالم هنر و ادب روي داده ، رنسانس مي خوانند و مراد از آن بازگشت عهد هنر و ادب است. 


آخرین به روز رسانی : ۱۳۹۰/۱۱/۱۳


صفحه اصلی   |   آرشیو مطالب   |   تولیدمحتوای الکترونیک   |   خلاصه درس ها   |   هدايت تحصيلی   |   محصولات و خدمات   |   ارتباط با ما
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به فارس آزمون می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و اجرا توسط: شرکت علمی مهندسی فن آوران شیراز